ENGLISH
Anasayfa Firma Tanıtımı MailMarketer Özellikleri Bayilik Fiyatlar Referanslar Üyelik İletişim Sikça Sorulan Sorular
Üye Girişi Bayi Girişi
Makaleler Anasayfa
Kaskınızı Taktınız mı?
Zaman Yönetimi
N'leşmek
Haydi Pazar Ola
Pazarlama Problemleri
İnternet satış siteleri teorisi
Hatasız Başlık Yazımı
Rakamlar Konuşuyor
Başarılı e-posta yoluyla pazarlamanın öğeleri
İzinli Pazarlama ?
Kaskınızı Taktınız mı?
Cemal BATTAL

“Terli terli su içme”, “belini açık bırakma”, “kalın giyin” ve buna benzer birçok kelime hayatımızda bizlere yüzlerce kez söylenmiştir. Yani çocukluğumuzdan beri hep tedbirimizi önceden almamız söylendi. Ama yaptık mı?? Motorsiklet kullanırken kask takmakta bana tamamen aynı görünüyor. Yani her yerde muhakkak kask takılması ile ilgili haberler yapılıyor hatta motorsiklet satıcısı firmalara motor alındığı takdirde kaskın hediye olarak verilmesi gerektiğini yazanlar bile var gazetelerdeki köşelerinde.

Nereye geliyorum??
Kask takmamak gibi yapılacak bir tedbirsizliğin neler ile sonuçlanacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Onun için her motorsiklet ile ilgili yazıda muhakkak takın demeyi kimse ihmal etmiyor. İşin en komik tarafı ise hala ama hala kasksız dolaşan motorsiklet kullanıcıları var. Birşey oluyor mu? %99 hayır tabii ki. Üstelik kask ile gezenler eziyet çekerken onlar yazın ferah ferah dolaşıyorlar. Ama %1 gibi bir oran var ki işte onlara ne olduğunu bildiğiniz için yazmak bile istemiyorum. Şimdi niye bunları yazdım derseniz? Çünkü benim gözümde araştırma ile kask arasında tek bir fark var. O da malesef araştırmayı motorsiklet sürerken kafanıza takamıyorsunuz. Araştırma sizi alacağınız bir aksiyon öncesi, düşünülen stretejik adımların atılmasından önce veya genel olarak şirketinizin gittiği yön ile ilgili olarak önceden bilgirendirir. Yani yolunuza kask ile devam etmenizi sağlar. Şimdi örnek olarak düşünelim, elinizde yeni bir ürününüz var. Bunu şirket içinde çok beğendiniz ve çeşitli alternafiflerden bunun doğru olduğunu çıkardınız. Sonra ambalajını hazırladınız ve renk olarak pazarlama direktörünüz beğendiği rengi onayladınız ve sahaya çıktınız. Birkaç olasılık var; evet çok başarılı olabilirsiniz, biraz başarılı olursunuz, başarısız olursunuz ve son olarak çok kötü çuvallarsınız.

Çok kısaca kaska geri dönüyorum. Kaskınızı takmadan atladıız motorsikletinize; iyiki takmamışınız serin serin gittiniz, düştünüz ama allahtan birşey olmadı, düştünüz ve malesef boynunuz incindi, düştünüz ve… Şimdi araştırmamızı takalım...

Aynı ürün örneğini alıyorum. Ürün alternatifleriniz var ve siz tüketicinin hangi ürünü beğeneceği ile ilgili araştırma yaptınız ve bu araştırma esnasında ürünün rakiplere göre eksikliklerini de görebilecek bir çalışma tasarladınız. Bu çalışma sonrasında doğru ürünü seçerek bunun eksikliklerini kapattınız. Böylelikle rakibinin yanında güçlendirmeye çalıştınız. Sonra ambalajı sorun oldu. Ürünün katagorisi, rakip ürünler kıyaslanarak bir çalışma ile tüketicinin ilgisini çekecek bir ambalaj tasarımı ve rengi seçtiniz. Sizce şimdi bu ürün daha güvenli değil mi? Tıpkı kaskını takmış bir motorsikletçi gibi değil mi? (Tabi ki sadece kask ile olacak değil.

Sizin eğer motorsiklet ehliyetiniz yok ise veya alkollü kullanırsanız kaskın da yapacak birşeyi olmayabilir.) Aslında hepimiz biliyoruz araştırmanın önemini ama malesef gerek bütçe, gerek zaman veya başka sebeplerden dolayı yapmıyoruz. Bazen sanırım kasksız ve serin serin gitmek daha cazip geliyor. Araştırma sizin önünüze çıkacak sorunlara önceden hazırlıklı olmanızı sağlar. Bu araştırmalar doğrultusunda geliştireceğiniz stratejiler ise çok daha verimli ve sağlıklı olur. Şu anda artık markalaşmış olan firmaların hiç biri araştırma yaptırmadan bir adım bile atmak istemiyor. İngiltere, Amerika, Almanya, Japonya, Fransa gibi ülkelerde araştırma harcamaları oldukça yüksek. Aynı durum aslında Türkiye içinde geçerli multinational firmaların araştırma bütçeleri malesef yerli firmaların kat kat üzerinde. Büyümek, markalaşmak, gelişmek veya lider olmak yolunda araştırmanın önemi çok ama çok büyük. Bu yolda ufak hatalar bile tölere edilemiyor ve ciddi ciro kayıplarına neden oluyor. Onun için bu ciro kayıplarını minimumda yaşamak için ARAŞTIRMANIZI TAKMADAN ÇIKMAYIN diyorum.

Sevgilerimle

Cemal BATTAL
DAP Marketing Research
Genel Md. Yard.

(8059 kez okundu)
 

Türkiye'nin en iyi ve en kapsamlı toplu mail sistemini ücretsiz denemek ister misiniz?

Toplu mail gönderiminin tüm özelliklerini test edebilirsiniz.

 
Basın Odası | Sponsorluk
© 2005 - 2017 MailMarketer, Tüm Hakları Saklıdır